Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

amres_cbp_wiki:interni_deo:fizicka_infrastruktura:phy_fire_protection [2011/07/13 16:42]
vinko
amres_cbp_wiki:interni_deo:fizicka_infrastruktura:phy_fire_protection [2011/07/13 17:38] (current)
vinko
Line 167: Line 167:
__Navedena konvencionalna sredstva su neprihvatljiva i ne preporučuju se kada je u pitanju gašenje požara na elektronskoj opremi jer uzrokuju kolateralnu štetu__. Ipak, osnove primene navedenih sredstava treba poznavati jer se obrađuju na obuci za protivpožarnu zaštitu i mogu da se upotrebe u drugim delovima radnog prostora. __Navedena konvencionalna sredstva su neprihvatljiva i ne preporučuju se kada je u pitanju gašenje požara na elektronskoj opremi jer uzrokuju kolateralnu štetu__. Ipak, osnove primene navedenih sredstava treba poznavati jer se obrađuju na obuci za protivpožarnu zaštitu i mogu da se upotrebe u drugim delovima radnog prostora.
-_Klasifikacija požara_ +__Klasifikacija požara__ 
 + 
 +Klasifikacija mogućih vrsta požara izvršena  je standardu "Klasifikacija požara  prema  vrsti zapaljivih materija" SRPS Z.C0.003:1979 odnosno (JUS Z.C0.003, "Službeni list SFRJ broj 31/79). Ovakva klasifikacije se još uvek koristi u praksi. 
 + 
 +**Klasa  A**\\ U ovu klasu spadaju požari čvrstih zapaljivih materija često organske prirode pri čijem gorenju se formira žar (drvo, papir, slama, tekstil, ugalj i sl). 
 +\\ Za gašenje požara klase A, kao sredstvo se koristi voda sa i bez dodataka, a izuzetno pena ili prah. 
 + 
 +**Klasa  B**\\ U ovu klasu spadaju  požari  zapaljivih  tečnosti, ili utečljive čvrste materije pri čijem se gorenju ne formira žar (benzin, ulja, masti, lakovi, vosak, smole, katran i sl). 
 +\\ Za gašenje požara klase B, kao sredstvo za gašenje se koristi pena, suvi prah, i ugljendioksid. 
 + 
 +**Klasa  C**\\ U ovu klasu spadaju  požari  zapaljivih  gasova (acetilen, metan, propan, butan i sl.). 
 +\\ Za gašenje požara klase C, kao sredstvo za gašenje se koristi prah i ugljendioksid. 
 + 
 +**Klasa  D**\\ U ovu klasu spadaju  požari  zapaljivih  metala (aluminijum magnezijum, natrijum, kalijum i sl.). 
 +\\ Za gašenje požara klase C, kao sredstvo za gašenje se koristi se specijalna vrsta praha, pesak. 
 + 
 +**Klasa E**\\ U  ovu  klasu  spadaju  požari na uređajima i instalacijama pod električnim naponom (elektro motori, trenasformatori, razvodna postrojenja i sl) 
 +\\ Za  gašenje  požara  klase  E,  kao  sredstvo  za gašenje koristi se suvi prah, gasoviti agensi i ugljendioksid. 
 + 
 +Danas se klasifikacija požara prema vrsti gorivih materija koje mogu biti obuhvaćene požarom vrši prema standardu SRPS ISO 3941 (JUS ISO 3941, Sl. Glasnik SRJ 5/94). Ovaj standard klase A, B, C i D definiše na isti način kao i prethodni ali ne izdvaja požare na uređajima i  instalacijama pod električnim naponom u posebnu klasu. 
 + 
 +Takvu klasifikaciju predviđa i evropska norma EN2 iz 1992. godine. Sa pojavom izmenjene norme EN2:1992-A1:2004, pored do sada poznatih klasa A, B, C i D, uvedena je klasa požara F. Klasa F se odnosi na požare biljnih i životinjskih ulja i masti u uređajima za prženje s uljima i mastima kao i drugom kuhinjskom opremom. Razlog ove podele leži u tome, da ovi požari principijelno pripadaju klasi požara B, ali s obzirom na posebne opasnosti i način gašenja koji odgovaraju ovoj podeli se svrstavaju u posebnu klasu. 
 + 
 +__Voda__ 
 + 
 +Voda je efikasno sredstvo za gašenje požara, a uz to i najjeftinije, tako da u oblasti zaštite požara ima veliki značaj. Osnovni efekat vode pri gašenju je rashlađujući, a sporedni efekat je ugušujući jer se pri isparavanju obrazuje velika količina vodene pare, koja prekriva žarište smanjujući strujanje vazduha i pristup kiseonika. 
 + 
 +Voda je efikasno sredstvo za gašenje požara čvrstih zapaljivih materija (klasa A) odnosno požari sa stvaranjem žara – drvo, papir. 
 + 
 +Vodom se ne smeju gasiti: električni uređaji pod naponom, jer je voda provodnik, požari klase B (zapaljive tečnosti) i požari klase D (natrijum, kalijum, magnezijum). 
 + 
 +Voda hemijski reaguje sa velikim brojem materija, oslobađajući pri tome velike količine toplote, kao na primer sa negašenim krečom, karbidom, sumporom, alkalnim materijama, tako da ta toplota može da bude uzročnik požara. Isto tako u dodiru sa užarenim predmetima razlaže se na vodonik i kiseonik koji obrazuju eksplozivnu gasnu smešu (praskavi gas). 
 + 
 +__Pena__ 
 + 
 +U zaštiti od požara pena ima značajnu ulogu. U gašenju požara zapaljivih tečnosti (klasa B), naročito nafte i naftnih derivata, pena predstavlja pouzdano sredstvo za gašenje. 
 + 
 +Efekat pri gašenju penom je ugušujuće a delimično rashlađujuće. U početnoj fazi gašenja pena se na temperaturi raspada, a vodene kapljice isparavaju oduzimajuči toplotu. Nastala vodena para potiskuje vazduh iznad tečnosti parnu fazu od tečne. 
 + 
 +__Ugljendioksid__ 
 + 
 +Ugljendioksid ima veliku primenu u gašenju požara. Koristi se pri gašenju požara u rafinerijama, benzinskim pumpama, hemijskoj industriji, skladištima goriva i tečnih gasova kao i na električnim uređajima. 
 + 
 +Vrste požara koje se gase ugljendioksidom su: klasa B, C i E. 
 + 
 +Iako se ugljendioksid preporučuje za gašenje požara na električnim instalacijama, treba biti veoma oprezan kada su u pitanju požari na električnim instalacijama u zatvorenom prostoru.\\ Potrebna koncentracija ugljendioksida za efikasno gašenje požara je 25–30% a već pri koncentraciji od 3-4% ovog gasa javljaju se zdravstveni problemi (glavobolja, nesvestica), dok koncentracija od 25% može da izazove i smrt. 
 + 
 +__Suvi prah__ 
 + 
 +Mnogi zahtevi koji ne mogu biti ispunjeni pri gašenju vodom, penom ili ugljendioksidom ispunjavaju se upotrebom praha za gašenje a to su: mogućnost gašenja uređaja pod naponom, potpuna neotrovnost i neškodljivost, otpornost prema smrzavanju, mogućnost gašenja skoro svih vrsta požara i velika moć gašenja. Suvi prah predstavlja najbolje sredstvo za gašenje požara klase B i C. 
 + 
 +Prema vrsti i sastavu imamo: 
 + 
 +  * prah na bazi natrijumbikarbonata 
 +  * prah drugih sastava 
 + 
 +Prah drugačijeg sastava javlja se kao posledica zahteva da  se prahom gase požari klase A kao i požari klase D. 
 + 
 +Vrsta požara koji se gasi prahom: 
 + 
 +  * BCE prah – gasi požare klase B i C, a ograničeno za klasu E 
 +  * ABCE prah - gasi požare klase A, B i C, a ograničeno klasu E 
 +  * ABCD prah – gasi požare klase A, B, C, D 
 + 
 +Aparati za gašenje prahom nose oznaku S. 
 + 
 +====== 3. Održavanje ====== 
 + 
 +Uređaji za otkrivanje i javljanje požara i uređaji za gašenje požara moraju se održavati u ispravnom stanju, u skladu sa tehničkim propisima i uputstvima proizvodjača, tako da se obezbedi njihovo stalno i nesmetano funkcionisanje. 
 + 
 +Električna instalacija u prostorijama u kojima je smeštena računarska oprema mora biti urađena i održavana u skladu sa propisima i tehničkim normativima za posebnu zaštitu elektroenergetskih uređaja od požara. Kod električne instalacije treba obezbediti zaštitno uzemljenje svih elektroprovodnih komponenata i opreme i ugraditi zaštitni strujni prekidač. 
 + 
 +Uvid u ispravnost računarske opreme i instalacija, kao i uvid u stanje objekta u kome je smeštena oprema obezbeđuje se u toku 24 sata. 
 + 
 +Dobri higijenski protivpožarni postupci kao što su čišćenje, urednost, zamena filtera, uklanjanje ambalaže, isključivanje i odstranjivanje opreme koja se više ne koristi itd., predstavljaju važne mere protivpožarne zaštite. Prostorije računarskog centra ne smeju se koristiti kao prostorije za skladištenje. 
 + 
 +====== 4. Evakuacioni putevi ====== 
 + 
 +  * Kretanje ovim putevima i izlazima mora biti omogućeno u svakom trenutku 
 +  * Svaka osoba mora da ima obezbeđeno, po pravilu, barem dva suprotno smeštena izlaza 
 +  * Evakuacioni putevi moraju biti lako prepoznatljivi i obeleženi propisanim, lako uočljivim oznakama 
 +  * Unutar puteva za evakuaciju ne smeju se čuvati gorive materije 
 +  * Izvedena širina puteva i izlaza ne sme se tokom korišćenja smanjivati 
 +  * Sva vrata na putevima i izlazima moraju biti zaokretna i sa otvaranjem u smeru izlaza 
 +  * Putevi i izlazi moraju biti osvetljeni i u toku trajanja požara 
 + 
 +====== 5. Osnovna obuka zaposlenih ====== 
 + 
 +Radnici koji koriste računarsku opremu moraju biti osposobljeni za preduzimanje potrebnih mera u slučaju požara, poplave, nestanka struje ili drugih vrsta opasnosti. 
 + 
 +Redovna obuka zaposlenih je predviđena Zakonom o zaštiti od požara. 
 + 
 +Osnovna obuka iz oblasti zaštite od požara organizuje se za sve zaposlene, najkasnije u roku od jedne godine od dana stupanja na rad. Osnovnu obuku, teorijsku i praktičnu proveru znanja zaposlenih obavljaju pravna lica koja ispunjavaju određene uslove predviđene Zakonom o zaštiti od požara. Provera znanja zaposlenih vrši se jednom u tri godine. Zaposleni su dužni da prisustvuju obuci i proveri znanja iz oblasti zaštite od požara i da se u radu pridržavaju propisanih uputstava, upozorenja, zabrana, mera zaštite od požara, kao i da u slučaju požara pristupe gašenju požara. 
 + 
 +Potrebno je organizovati periodične treninge kako bi se uverili da zaposleni razumeju sistem zaštite i pravilno postupaju u slučaju požara. 
 + 
 +====== Zaključak ====== 
 + 
 +  - Subjekti zaštite od požara dužni su da postupaju u skladu sa obavezama utvrđenim Zakonom o zaštiti od požara i propisima donesenim na osnovu njega, da obezbede primenu planova zaštite od požara i drugih akata i odgovorni su za svaku aktivnost kojom menjaju ili mogu promeniti stanje i uslove zaštite od požara. 
 +  - Institucije koje poseduju računarske centre dužne su da instaliraju i odgovarajuće protivpožarne sisteme koji su opremljeni sistemima za ranu detekciju požara, aktiviranje unutrašnjih i spoljašnjih protivpožarnih alarma i gašenje požara. Preporučuje se primena gasovitih agenasa za gašenje požara opisanih u ovom dokumentu. 
 +  - Sve institucije moraju da imaju pisane procedure i instrukcije koje propisuju kako osoblje treba da se ponaša u slučaju požara i kako da sprovodi mere prevencije. \\ Procedure treba da obuhvate: mere za sprečavanje izbijanja i širenje požara, otkrivanje i gašenje požara, spasavanje ljudi i imovine, zaštitu životne sredine i otklanjanje posledica prouzrokovanih požarom. Veoma je bitno da se te procedure primenjuju 24 sata dnevno 365 dana godišnje. 
 +  - Svi zaposleni moraju da prođu osnovnu obuku i teorijsku i praktičnu proveru znanja u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara. 
 +  - Uređaji za otkrivanje, javljanje i gašenje požara moraju da se održavaju u ispravnom stanju, u skladu sa tehničkim propisima i uputstvima proizvođača, tako da se obezbedi njihovo stalno i nesmetano funkcionisanje. 
 + 
 + 
 + 
 +  
 +
   
amres_cbp_wiki/interni_deo/fizicka_infrastruktura/phy_fire_protection.1310568158.txt.gz · Last modified: 2011/07/13 16:42 by vinko
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0