This is an old revision of the document!


Okruženje za implementaciju NMS alata

Sa stanovišta menadžmenta računarske mreže postoje potrebe za definisanjem preporuka za arhitekturu odnosno topologiju same mreže, kao i načina implementacije NMS (Network Management System) u realnim okruženjima. Pod pojmom menadžment mreže ovde podrazumevamo protokole koji se koriste za pristup uređajima radi konfigurisanja, održavanja, nadgledanja i sl, među kojima su najkorišćeniji telnet, ssh, remote desktop protocol (RDP), SNMP.

Preporuke treba da prikažu „idealna“ okruženja (za slučaj da takvih mogućnosti ima), i što je bitnije, da ukažu na realna okruženja i različite topologije samih mreža, kao i mogućnosti implementacije NMS-a u takvim okruženjima.

1. Out-of-band management

Out-of-band menadžment (OOBM) predstavlja koncept razdvajanja menadžmenta uređaja (servera, mrežnih uređaja, ups-eva itd.) od produkcionog saobraćaja (data traffic). Cilj ovog koncepta jeste bezbedan pristup uređajima u svrhu njihovog nadgledanja i održavanja.
Opšte definicije OOBM nalažu postojanje kompletno izdvojene fizičke infrastrukture, što uključuje:

• izdvojenu računarsku mrežu (mrežne uređaje);
• linkove (kablove između uređaja nad kojima se vrši menadžment i samih OOBM mrežnih uređaja);
• menadžment interfejse na svim uređajima (fizički odvojeni interfejsi od interfejsa koji se koriste za produkcioni saobraćaj);
• Konzolni računar(i) (računar koji se nalazi u OOBM-u i koji se koristi za pristup uređajima kroz sam OOBM)

Na slici 1, prikazana je opšta topologija OOBM-a. U „centru“ topologije se nalaze mrežni uređaji na koje su povezani svi uređaji nad kojima se predviđa OOBM. OOBM pristup uređajima se može obavljati na različite načine opisane u poglavljima 1.1 i 1.2.

\

1.1 OOBM servera

Za OOBM pristup serverima mogu se koristiti dva koncepta:

• OOBM pristup korišćenjem specijalizovanog intefejsa za ovu namenu (HP iLO, Dell DRAC);
• OOBM pristup korišćenjem jednog od mrežnih interfejsa

U konceptu korišćenja specijalizovanog interfejsa za OOBM, podrazumeva se korišćenje i specijalizovanog softvera svakog od proizvođača (da li Dell DRAC zahteva specijalizovani softver?). Uobičajeno je da pristupom ovim portovima mogu da se obavljaju menadžment funkcije poput telnet, ssh, RDP, VNC i drugih pristupa. ## dodatno izanalizirati

U slučaju korišćenja jednog od mrežnih interfejsa, podrazumeva se da taj interfejs ne sme biti istovremeno korišćen za drugu namenu (pored OOBM-a). Ovaj metod omogućava nivo pristupa uređajima identičan nivou pristupa korišćenjem In-band menadžmenta, sa tim da postavlja zahteve za dodatnim mrežnim intefejsom na serverima. ##Koje su preporuke po pitanju broja intefejsa?

1.2 OOBM mrežnih uređaja

U zavisnosti od proizvođača mrežnih uređaja, za OOBM se mogu koristiti sledeći interfejsi:

• Konzolni port
• Specijalizovan OOBM port
• AUX port

Konzolni port je za razliku od specijalizovanog OOBM porta i AUX porta, zastupljen kod mrežnih uređaja najvećeg broja proizvođača, zbog čega se ovaj način pristupa preporučuje ukoliko se teži uniformnom rešenju. Ovo rešenje podrazumeva i korišćenje terminal servera za pristup samom portu.
Uređaji koji imaju OOBM port omogućavaju pristup po IP adresi (layer 3).
AUX port omogućava korišćenje modemske veze (dial-in) za direktan pristup uređajima.
##ovde treba jos objasnjenja

1.3 OOBM uređaja na udaljenim lokacijama

Kako „po definiciji“ OOBM podrazumeva korišćenje nezavisnih linkova i uređaja, u situacijama kada je potrebno vršiti OOBM uređaja na udaljenim lokacijama potrebno je:

• Na lokaciji sa koje se vrši OOBM, obezbediti uređaje za zasebnu vezu ka udaljenim lokacijama (npr. modemi za dial-up pristup);
• Zasebne (nezavisne od produkcionog saobraćaja) WAN linkove ka svim udaljenim lokacijama;
• Uređaje na udaljenim lokacijama koji imaju OOBM vezu ka portovima uređaja (navedenim u poglavlju 2). Ovi uređaji su modemi (pristup AUX portu), terminal serveri (pristup konzolnom portu), vpn serveri (OOBM port za IP pristup) i sl.

Na slici 2, prikazani dati su primeri povezivanja udaljenih uređaja u OOBM mrežu.


Slika 2.

2. Not-so-OOBM

U okruženjima u kojima nije moguće implementirati OOBM u potpunosti preporuka je da se koriste raspoložive tehnike i koncepti a koji uključuju:

Za pristup uređajima radi menadžmenta (telnet, ssh, RDP…)

• Korišćenje logičke segmentacije mreže (VLAN-ovi), pri čemu bi se koristio zaseban VLAN za menadžment;
• Korišćenje NAT-a za pristup uređajima do kojih nije moguće prići direktno iz OOBM ili kroz izdvojeni VLAN.

Pristup menadžment servera uređajima radi nadgledanja, prenosa konfiguracija i sl.
• Korišćenje dodatnog mrežnog interfejsa za pristup uređajima u VLAN-u za menadžment;
• Korišćenje dodatnog mrežnog interfejsa za pristup uređajima do kojih nije moguće prići direktno kroz OOBM ili izdvojeni VLAN. Ovaj interfejs može imati javnu IP adresu (ovo može biti i interfejs koji služi za web pristup).

##VLAN1 za menadzment uredjaja, VLAN A za menadzment servera kroz nase uredjaje. ##VLAN na serverima?!?!!?

3. Implementacija NMS-a

Pri implementaciji NMS-a potrebno je razmotriti komunikaciju između NMS server i uređaja koji nad kojim se vrše “funkcije menadžmenta”. Razlikujemo slučajeve u kojima se komunikacija obavlja kroz OOBM i kada komunikacija mora da se obavlja i van okvira izdvojene mreže za menadžment.

3.1 OOBM okruženje

Komunikacija NMS-a sa uređajima koja se obavlja kroz OOBM podrazumeva bezbednu komunikaciju između interfejsa NMS server koji se nalazi u OOBM-u i interfejsa uređaja koji su takođe u OOBM-u.

3.2 Not-so-OOBM okruženje

Komunikacija između NMS-a sa uređajima koji su van OOBM-a, možemo svrstati u dve grupe:
• Uređaji koji nemaju interfejs u OOBM-u, ali imaju intefejs koji se nalazi u menadžement VLAN-u;
• Uređaji koji nemaju interfejs u OOBM-u ni u menadžment VLAN-u, već se do pristupa uređajima mora komunicirati rutiranjem (Layer 3).

4. Mendžment sa udaljenih lokacija

glava_1.1254303386.txt.gz · Last modified: 2009/09/30 11:36 by esad
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0